Valldemossa

Valldemossa to stały punkt programu wycieczek po Majorce, szczególnie dla turystów polskich- to tutaj mieszkał Fryderyk Chopin z George Sand podczas ich pobytu na wyspie. Ta niewielka miejscowość oddalona tylko kilkanaście kilometrów od stolicy, położona malowniczo u podnóża gór Serra de Tramuntana, zachowała swój dawny klimat, wita przyjeżdżających pięknymi gajami oliwnymi i migdałowymi oraz wąskimi uliczkami z kamiennymi wspaniale ukwieconymi domami.

Valldemossa MajorkaValldemossa znana jest z kultu swojej świętej- Katarzyny, która tutaj mieszkała i czyniła cuda. Na każdym domu zobaczymy wmurowany ceramiczny śliczny obrazek ze scenami z życia świętej. Największą atrakcją miasteczka jest klasztor Kartuzów przylegający do kamiennego kościoła z wysoką dzwonnicą. Pisarka i kompozytor mieszkali w klasztorze od jesieni 1838 roku przez trzy miesiące, które należały do wyjątkowo zimnych jak na warunki klimatyczne Majorki. W celach, które zamieszkiwali można obecnie obejrzeć pamiątki- meble, które pozostały po słynnych mieszkańcach, portrety, pukiel włosów Chopina, a także jego manuskrypty.

Z cel klasztornych warto wyjść do ogrodu, skąd roztacza się imponujący widok na góry Serra de Tramuntana. Natomiast w innej części klasztoru możemy obejrzeć XVIII- wieczną aptekę mnichów: na ciemnych drewnianych półkach aż po sufit stoją emaliowane na biało słoiki i flakony z obrazkami i niebieskimi napisami, to tutaj Chopin zaopatrywał się w lekarstwa, gdy chorował podczas pobytu w Valldemossie. Obecnie jest to prywatne muzeum, gdzie organizowane są koncerty, wystawy oraz w każda niedzielę sierpnia Festiwale Chopinowskie.

W Valldemossie mieszka wielu artystów, warto zajrzeć do galerii, gdzie odbywają się wystawy, a także do Muzeum Sztuki Współczesnej, które w swoich zbiorach posiada dzieła Picassa. Można także wybrać się na wycieczkę pieszą szlakiem zwanym “ścieżką arcyksięcia” i zajrzeć po drodze do groty ozdobionej ikonami i świecami.