Soller

Soller leży w północno- zachodniej części Majorki, do miasteczka można dotrzeć drogą przez przełęcz Coll de Soller, ale także zabytkowym pociągiem Ferrocarril prosto z Palmy, stolicy wyspy. Warto wybrać wariant podróży z przystankiem- pociąg z początku dwudziestego wieku zatrzymuje się przy punkcie widokowym, z którego obowiązkowo trzeba zrobić zdjęcie przepięknej panoramy Soller z górami w tle.

Soller MajorkaPociąg mija wioskę Bunyola, a następnie 13 tuneli, z których jeden ma 3 km długości. Po przejechaniu 27 km pociągiem z wagonami pokrytymi wewnątrz drewnem makore, z mosiężnymi okuciami i staroświeckimi lampami, jesteśmy na miejscu. Soller leży w Dolinie Pomarańczy, kiedyś słynęło z uprawy drzewek cytrusowych. Już na dworcu można zwiedzić ekspozycję w galerii z ceramikami Pabla Picasso i obrazami Joana Miro. W miasteczku warto zajrzeć do Muzeum Kultury oraz Muzeum Historii Naturalnej Balearów, łącznie z położonym obok ogrodem botanicznym. Koniecznie trzeba się udać na Placa Constitucio, by wypić espresso w którejś z przytulnych kawiarenek i podziwiać neogotycki kościół Sant Bartomeu oraz secesyjny Banco de Soller.

Zabytkowym tramwajem z 1911 roku można z kolei udać się na krótką wycieczkę do położonego już na wybrzeżu kilkanaście kilometrów dalej Port de Soller, popularnej miejscowości wypoczynkowej na zachodnim wybrzeżu Majorki.