Palma De Mallorca

Stolica Majorki Palma De Mallorca założona w czasach rzymskich to największe miasto wyspy, a także jeden z największych ośrodków turystycznych świata z bardzo ruchliwym portem lotniczym. Nic dziwnego, na Majorkę warto przylecieć nie tylko w najcieplejszych miesiącach lata, ale również poza sezonem. Miasto oferuje turystom wspaniałe zabytki do zwiedzania, mieszankę wpływów kulturowych rzymskich i muzułmańskich. Ma cudowny śródziemnomorski klimat, piękne plaże i ciepłe morze, entuzjaści sportów na pewno znajdą dla siebie miejsca do ich uprawiania, miłośnicy nocnych szaleństw natomiast mają do dyspozycji wiele dyskotek, klubów nocnych i restauracji tętniących życiem do późnych godzin.

Palma de Mallorca MajorkaPalma de Mallorca to duże miasto portowe z lotniskiem i wieloma hotelami, ale w momencie, gdy wejdziemy do starej części Palmy możemy poczuć się jak w zupełnie innym świecie. Stare Miasto dzieli się na miasto dolne i górne, w górnym znajduje się jeden z najwspanialszych zabytków Palmy- monumentalna Katedra La Seu oraz budynek parlamentu, dolne miasto to dzielnica eleganckich sklepów i przepięknych rezydencji.

W dolnym mieście koniecznie musimy zobaczyć halę targową z XV wieku La Llotia, obecnie jest to centrum wystawowe sztuki współczesnej. Gotycka budowla została postawiona na planie czworoboku, ma cztery wieży z pilastrami i kwiatonami, a w środku długie i wąskie okna oraz kolumny, które u góry przy sklepieniu rozgałęziają się na kształt palm. Wygląda to niezwykle i zapada w pamięć na długo. W górnym mieście natomiast obowiązkowym punktem zwiedzania jest katedra, ogromna, chociaż w otoczeniu wysokich kamienic i rezydencji sprawia wrażenie mniejszej niż w rzeczywistości. Katedra La Seu została zbudowana jako kastylijski gotyk, ma ponad 6 tysięcy m kw. powierzchni. W środku zwracają uwagę szczególnie witrażowe rozety, z których największa, nad ołtarzem głównym, ma 90 m kw.

Naprzeciwko katedry wznosi się Pałac Almudaina, wzniesiony jako siedziba mauretańskiego kalifa, potem własność królów hiszpańskich, obecnie muzeum marynarki wojennej. Obok znajduje się wspaniała rezydencja rodziny March z dziełami Rodina, Dalego, a także biblioteką manuskryptów. W Palmie uwagę turystów zwracają patia rezydencji, gdzie w sezonie odbywają się różne koncerty, są to otwarte podwórza, pięknie ukwiecone, malownicze, nierzadko z fontannami na środku, z wystawami artystów, na pewno godne zaglądania podczas wędrówek uliczkami starówki.

Miasto zaprasza także do swoich muzeów, poczynając od tego przy katedrze, przez Muzeum Majorki po Łaźnie Arabskie, symbol przeszłości. A na zakończenie zwiedzania można przysiąść na Placa Mayor, dawnej siedzibie inkwizycji, by podelektować się widokiem uliczek starówki i pyszną rybą lub inną potrawą majorkańską.

Jeśli znajdziemy nieco więcej czasu, warto zobaczyć również zamek Bellver, średniowieczną fortecę z XV wieku oraz ciekawe muzea, które mogą przybliżyć nam historię Majorki i dzieła tworzących na niej artystów. Z dziećmi warto wybrać się do pobliskiego parku rozrywki za miastem. Przede wszystkim jednak trzeba poleniuchować na jednej ze wspaniałych plaż Palmy z białym delikatnym piaskiem, łagodnym zejściem do wody i dobrą infrastrukturą. Najbardziej popularna z nich to oczywiście najdłuższa na Majorce Playa de Palma, ale równie piękne są pozostałe plaże.