Alcudia

W odległości około 50 km od stolicy wyspy Palmy de Mallorca leży maleńkie zabytkowe miasteczko, popularna miejscowość wypoczynkowa Alcudia, rozciągająca się pomiędzy dwiema zatokami- Alkudyjską i Pollença. W pobliżu znajduje się piękna i najdłuższa na Majorce plaża zajmująca 10 km wybrzeża, chętnie odwiedzana przez turystów, szczególnie rodziny z małymi dziećmi.

Majorka AlcudiaZe względu na strategiczne położenie- skrawek półwyspu wciśnięty między dwie duże zatoki- Alcudia odegrała rolę obronnej osady dla Fenicjan, a następnie Rzymian, którzy w I wieku n.e. zbudowali tutaj swoją stolicę- Pollentię. Obecnie pozostałości po murach osady rzymskiej, fragmenty kolumn oraz dobrze zachowany rzymski teatr można oglądać w ramach zwiedzania Muzeum Monograficznego poświęconego rzymskiej stolicy. Teatre Rome to najmniejszy rzymski teatr w Hiszpanii, położony bardzo malowniczo pośród drzew piniowych, cytrynowych i oliwnych.

Dużą przyjemnością jest spacer po starych i wąskich uliczkach Alcudii, wzdłuż odbudowanych średniowiecznych murów i umocnionych bram, które stanowiły kiedyś ochronę przed piratami. Na Stare Miasto prowadzi brama miejska Porta de Sant Sebastian lub Porta de Xara. W centrum warto zobaczyć piękny ratusz oraz domy patrycjuszy z XVII i XVIII wieku. Symbolem miasta jest brama Porta del Moll z dwiema wieżami i palmami po bokach. Dużą atrakcją dla turystów są tradycyjne targi, które odbywają się pod murami miejskimi dwa razy w tygodniu. Dwa kilometry od miasteczka znajduje się stary port rybacki, obecnie port jachtowy.

W okolicy jest wiele atrakcji turystycznych, ciekawy Park Natury, kilka zabytkowych miasteczek, Klasztor Santuari de Lluc- ośrodek kultu czarnej Madonny, a także coś dla całej rodziny- park rozrywki Alcudia Hidropark z mnóstwem atrakcji nie tylko wodnych. Interesująco wypadają również fiesty, jakie są organizowane w Alcudii przez cały rok, turyści już w styczniu mogą trafić na tego typu ciekawą uroczystość.